Aby wyświetlić tę stronę, musisz zainstalować Flash Player 9+.!

Pobierz Adobe Flash Player

HomeStomatologia

Stomatologia zachowawcza zajmuje się leczeniem i uzupełnianiem ubytków w zębach, a także profilaktyką.

NZOZ AMDental PLUS dba, żeby wizyta u stomatologa była bezstresowa, dlatego oferuje najnowsze materiały, miedzy innymi szeroką gamę znieczuleń, nowoczesne i trwałe wypełnienia. Każdy pacjent obsługiwany jest przez fachowy (wykwalifikowany, świetnie wyszkolony) personel.

Profilaktyka polega między innymi na dokładnym myciu zębów po jedzeniu. Każdy człowiek w jamie ustnej ma inną florę bakteryjną. Warto spytać stomatologa, jakie składniki powinna zawierać pasta i jaka powinna być szczoteczka do pielęgnacji Twoich zębów, aby zapobiec np. chorobom dziąseł.

Do pielęgnacji własnego uzębienia można wykorzystać również następujące zabiegi:

  • Lakowanie1? zabieg profilaktyczny wykonywany w zdrowych zębach stałych i mlecznych. Polega na pokryciu uszczelniaczem (lakiem) bruzd, szczelin i zagłębień w zębach.

    Lakuje się powierzchnie żujące i otwory ślepe w zębach trzonowych stałych i mlecznych, w zębach przedtrzonowych stałych, a także zagłębienia górnych bocznych siekaczy stałych. Miejsca te, ze względu na budowę anatomiczną, sprzyjają zaleganiu resztek pokarmowych. Są także bardzo trudne do oczyszczenia, szczególnie dla dzieci. Dzięki lakowaniu eliminuje się możliwość rozwoju próchnicy w trudno dostępnych miejscach.Lakowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy nawet w 90%. Zęby prawidłowo zalakowane stają się prawie całkowicie odporne na najczęściej występującą formę próchnicy. Gładka powierzchnia laku umożliwia łatwiejszą higienę jamy ustnej.Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Wykonują go lekarze dentyści, higienistki lub asystentki stomatologiczne.Najbardziej narażone na rozwój próchnicy, te zęby powinny być zalakowane w pierwszej kolejności, są pierwsze, stałe zęby trzonowe - "szóstki" i mleczne trzonowce.Lakowanie powinno być przeprowadzone na zębach całkowicie zdrowych. W zębach objętych próchnicą początkową wykonuje się zabieg poszerzonego lakowania. W zębach mlecznych zaleca się pokrycie bruzd lakami kolorowymi (lakowanie kolorowe).

  • Skaling (usuwanie kamienia) - jest to zabieg wykonywany w przypadku stwierdzenia nadmiernie osadzonego kamienia na powierzchni wewnętrznej zębów
  • Piaskowanie2 - zabieg higienizacyjny polegający na usunięciu przebarwień, osadu i drobin kamienia nazębnego (pozostałego po skalingu ) z powierzni zębów za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących (wodorowęglan sodu) i innych substancji (w tym pęcherzyków powietrza).
    Piaskowanie jest zabiegiem higienizacyjnym i może być wykonywane zarówno przez higienistę dentystycznego jak i stomatologa. Zabieg polega na systematycznym czyszczeniu wszystkich widocznych powierzchni każdego z zębów. Jest praktycznie bezbolesny, chociaż pacjent może odczuwać pewien dyskomfort związany z długotrwałym otwarciem ust (do ok. 20 minut), słonym smakiem płynu i jego ciśnieniem, gdyż strumień kierowanym jest jedynie na powierzchnie zębów ale po odbiciu się od niej może trafić na dziąsło lub język.
  • Fluoryzacja - zabieg polegający na zabezpieczeniu powierzchni zębów przed próchnicą preparatami zawierającymi fluor.

1Lakowanie [online]. Wikipedia: wolna encyklopedia, 2011-10-25 12:42Z [dostęp: 2012-02-25 09:02Z]. Dostępny w Internecie: //pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Lakowanie&oldid=28458149

2Piaskowanie [online]. Wikipedia: wolna encyklopedia, 2006-06-21 09:51Z [dostęp: 2012-02-25 09:13Z]. Dostępny w Internecie: //pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Piaskowanie&oldid=3685095

Who's Online

Odwiedza nas jeden gość oraz 0 użytkowników.

Początek strony